Fundacja Centrum Praw Kobiet

Przejdź do strony głównej serwisu

Reklama

petycja2

Gdzie szukać pomocy

22 621 35 37

TELEFON ZAUFANIA

600 070 717

TELEFON INTERWENCYJNY

 

Wybierz serwis

Wybierz serwis

Wyszukiwarka

Reklama

petycja2

Nasza biblioteka

Treść strony

Wśród sprawców gwałtów coraz więcej urzędników (TVN 24)

Coraz częściej sprawcami gwałtów są osoby na wysokich stanowiskach i urzędnicy państwowi. To budzi grozę - mówiła w TVN24 Anna Bajkowska-Jagodzińska, prawnik z Centrum Praw Kobiet. Jej zdaniem dobrze się dzieje, że media nagłaśniają takie sprawy.

Bajkowska-Jagodzińska odniosła się w ten sposób do sprawy z Sejn na Podlasiu. Jacek K., dyrektor tamtejszego urzędu pracy miał się dopuścić gwałtu na 23-letniej kobiecie. Dziewczyna – jak zeznała na policji – przyszła do urzędu w sprawie pracy. Jacek K. miał ją zaprosić po południu na osobistą rozmowę do swojego biura. I tam poczęstować alkoholem, a potem zgwałcić. Policjanci już z nim rozmawiali, ale nie został jeszcze przesłuchany. W poniedziałek stanie przed prokuratorem i wtedy zapewne przedstawi swoją wersję wydarzeń – powiedział w "Poranku" TVN24 Jacek Dobrzyński, rzecznik białostockiej policji.

"To budzi grozę"

Anna Bajkowska-Jagodzińska z Centrum Praw Kobiet mówiła z kolei, że niepokojące jest to fundacja otrzymuje dużo sygnałów od poszkodowanych, z których wynika, że coraz częściej sprawcami są osoby na wysokich stanowiskach i urzędnicy państwowi. - To budzi grozę – podkreśliła.
Ofiary myją się, kiedy jest już po wszystkim. Rozumiem, że chcą zmyć koszmar, ale to błąd. Jeśli już zostaną zgwałcone, należy niezwłocznie zgłosić na policję w celu zabezpieczenia materiału dowodowego       
Anna Bajkowska-Jagodzińska, prawnik z Centrum Praw Kobiet

Jej zdaniem, zanim dojdzie do gwałtu, np. pracodawcy na pracownicy, bądź urzędnika na klientce, można odczytać pewne niepokojące sygnały, które powinny ofiarę ostrzec. – W tym przypadku zaproszenie po godzinach pracy do urzędu – powiedziała Bajkowska-Jagodzińska.

Podkreśliła, że największy błąd, jaki popełniają poszkodowane to zacieranie śladów. - Myją się, kiedy jest już po wszystkim. Rozumiem, że chcą zmyć koszmar, ale to błąd. Jeśli już zostaną zgwałcone, należy niezwłocznie zgłosić na policję w celu zabezpieczenia materiału dowodowego – dodała.

Dobrzyński powiedział, że w sprawie z Sejn, policja ma zabezpieczone dowody i różnego rodzaju ślady. - Badania laboratoryjne pokażą choćby, co było w alkoholu, który poszkodowanej podał dyrektor urzędu. Kobieta zeznała bowiem, że po drinku poczuła się bardzo źle, jakby była ubezwłasnowolniona – dodał rzecznik białostockiej policji.

Jej zdaniem, zanim dojdzie do gwałtu, np. pracodawcy na pracownicy, bądź urzędnika na klientce, można odczytać pewne niepokojące sygnały, które powinny ofiarę ostrzec. – W tym przypadku zaproszenie po godzinach pracy do urzędu – powiedziała Bajkowska-Jagodzińska.Podkreśliła, że największy błąd, jaki popełniają poszkodowane to zacieranie śladów. - Myją się, kiedy jest już po wszystkim. Rozumiem, że chcą zmyć koszmar, ale to błąd. Jeśli już zostaną zgwałcone, należy niezwłocznie zgłosić na policję w celu zabezpieczenia materiału dowodowego – dodała.Dobrzyński powiedział, że w sprawie z Sejn, policja ma zabezpieczone dowody i różnego rodzaju ślady. - Badania laboratoryjne pokażą choćby, co było w alkoholu, który poszkodowanej podał dyrektor urzędu. Kobieta zeznała bowiem, że po drinku poczuła się bardzo źle, jakby była ubezwłasnowolniona – dodał rzecznik białostockiej policji.

Sonda internetowa

Czy zdarzyło Ci się być ofiarą przemocy fizycznej (np. bicie, popychanie, szarpanie) ze strony męża/partnera?
oddane głosy: 4175

Newsletter

Chcę otrzymywać wiadomości dotyczące aktywności w poszczególnych programach Centrum Praw Kobiet

Materiały promocyjne

Ministerstwo Sprawiedliwości
Miasto Stołeczne Warszawa
Fundacja Kronenberga
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Ambasada USA w Warszawie
Daphne Programme
Bank BPH
Miasto Żyrardów
Miasto Gdańsk
Miasto Wrocław
Miasto Świdnica
Urząd Miasta Łódź
Europejski Fundusz Spójności
Norway Grants
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej