Fundacja Centrum Praw Kobiet

Przejdź do strony głównej serwisu

Reklama

petycja2

Gdzie szukać pomocy

22 621 35 37

TELEFON ZAUFANIA

600 070 717

TELEFON INTERWENCYJNY

 

Wybierz serwis

Wybierz serwis

Wyszukiwarka

Reklama

petycja2

Nasza biblioteka

  • Od przemocy ekonomicznej do niezależności
    Od przemocy ekonomicznej do niezależności
Jesteś tutaj:

Treść strony

BIAŁA WSTĄŻKA

Fundacja Centrum Praw Kobiet oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej  „Porozumienie Bez Barier” od 2010 roku realizują wspólnie przedsięwzięcie Konkurs „Wyróżnienie Białej Wstążki”.

 

Trzecia edycja konkursu WYRÓŻNIENIE "BIAŁEJ WSTĄŻKI" 2012. Gości witają Jolanta Kwaśniewska i szefowa CPK Urszula Nowakowska

Przedmiotem Konkursu jest wybór mężczyzny, który w szczególny sposób zasłużył się pomagając kobietom, reagując na różne formy przemocy i dyskryminacji wobec kobiet. Zgłoszenia mogą przesyłać pokrzywdzone kobiety, pracownicy instytucji i organizacji pozarządowych oraz inne osoby, które wskażą zasługi danego kandydata. „Białą wstążką” nagradzamy mężczyzn zatrudnionych w instytucjach pomocowych (fundacjach, stowarzyszeniach, ośrodkach pomocy społecznej i innych ośrodkach  pomocowych), pracowników służb mundurowych oraz  mężczyzn angażujących się w niesienie pomocy krzywdzonym kobietom całkiem prywatnie.

Dwadzieścia lat temu w Kanadzie ponad sto tysięcy mężczyzn i chłopców wystąpiło otwarcie przeciwko przemocy wobec kobiet przypinając symboliczny znak czystości – białą wstążkę - chcąc powiedzieć „ja swoją postawą życiową nie przykładam ręki do krzywdzenia kobiet i dziewczynek”. Szlachetny gest, który odbił się szerokim echem po świecie i u nas znalazł wielu naśladowców. W wielu miastach Polski przebiega kampania, w której kobiety i mężczyźni przypinają białe wstążki identyfikując się z krzywdzonymi kobietami.

Nikt jednak nie sprawdza jakie postawy i parytety stosuje mężczyzna paradujący z białą wstążką.

 Z inicjatywą zorganizowania konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”  wyszli dwaj funkcjonariusze policji - Kazimierz Walijewski oraz Tomasz Pietrzak. Poddaje ona postawy i zachowanie mężczyzn swoistej „weryfikacji” i nagradza tych, którzy aktywnie działają na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Chcemy aby mężczyźni, którzy wspierają kobiety, wykazują się niezłomną i bezkompromisową postawą wobec mężczyzn stosujących przemoc wobec kobiet zarówno w życiu zawodowym jak i  prywatnym, mogli z dumą nosić nasze wyróżnienie. Promujemy postawy mężczyzn, którzy nie tyle są rycerzami broniącymi swoich dam, ale partnerami kobiet w działaniach na rzecz zatrzymania przemocy wobec kobiet oraz równości w życiu publicznym i w rodzinie.

Sonda internetowa

Czy zdarzyło Ci się być ofiarą przemocy fizycznej (np. bicie, popychanie, szarpanie) ze strony męża/partnera?
oddane głosy: 4200

Newsletter

Chcę otrzymywać wiadomości dotyczące aktywności w poszczególnych programach Centrum Praw Kobiet

Materiały promocyjne

Ministerstwo Sprawiedliwości
Miasto Stołeczne Warszawa
Fundacja Kronenberga
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Ambasada USA w Warszawie
Daphne Programme
Bank BPH
Miasto Żyrardów
Miasto Gdańsk
Miasto Wrocław
Miasto Świdnica
Urząd Miasta Łódź
Europejski Fundusz Spójności
Norway Grants
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej