Fundacja Centrum Praw Kobiet

Przejdź do strony głównej serwisu

Reklama

petycja2

Gdzie szukać pomocy

22 621 35 37

TELEFON ZAUFANIA

600 070 717

TELEFON INTERWENCYJNY

 

Wybierz serwis

Wybierz serwis

Wyszukiwarka

Reklama

petycja2

Nasza biblioteka

Jesteś tutaj:

Treść strony

SCENA ZE ŚCIANĄ

Wielkie dramaty rodzinne często mają tragiczny koniec, gdyż nauczyliśmy się nie słyszeć dobiegających zza ściany krzyków, nie widzieć sińców na twarzy mijającej nas na schodach sąsiadki, nie zauważać rozgrywających się wokół nas tragedii.

Akcja społeczna „Scena Za Ścianą” koncentruje się wokół problemu przemocy wobec kobiet. W szczególności porusza aspekt pokutującego w społeczeństwie błędnego przekonania, iż zjawisko to nie dotyczy środowiska osób wykształconych i zamożnych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na fakt, jak wiele spośród ludzkich dramatów rozgrywa się  często dosłownie tuż za ścianą. Chcemy też skruszyć  zaporę obojętności, którą odgradzamy się na co dzień od problemów innych ludzi. Ściana ta nie pozwala nam na dostrzeżenie i gesty życzliwości w stosunku do obcych.

Nasz komunikat kierujemy  w szczególności do osób wykształconych, którym nie towarzyszy przekonanie, że przemoc dotyka kobiety w każdym wieku i reprezentujące różne  grupy społeczne.

Wykorzystaliśmy motyw popularnych sztuk teatralnych istworzyliśmy plakaty wzorowane na afiszach teatralnych. Kontrastowe zestawienie tytułu dramatu, np. komedii Moliera pt. „Szkoła Żon” z wizerunkiem pobitej kobiety – w dodatku znanej aktorki – pozwoliło uzyskać szokujący efekt zaskoczenia.

Swoich wizerunków użyczyły nam Grażyna Wolszczak, Tamara Arciuch oraz Joanna Koroniewska.

 

Dlaczego zdecydowały się panie na udział w akcji Scena Za Ścianą?

GRAŻYNA WOLSZCZAK:
Do udziału w kampanii przekonał mnie sam pomysł na tą akcję. Posiniaczona twarz aktorki na afiszu teatralnym i tytuł komedii Moliera „Sztuka Żon”. Pomyślałam wtedy, że to mocne zestawienie, które ma szansę poruszyć ludzi, a przynajmniej zwrócić ich uwagę. Przemoc domowa musi wyjść na światło dzienne, musi wyjść z czterech ścian, wtedy dopiero będzie można pomóc tym rodzinom. Mam nadzieję, że takie inicjatywy będą się wciąż pojawiać i nie przemijać bez echa.

 

JOANNA KORONIEWSKA:
Zgodziłam się na udział w tej kampanii dlatego, że jestem przeciwna agresji w jakichkolwiek działaniach. Trzeba być uważnym i respektować indywidualną przestrzeń każdego z nas. Dlatego nie można też pozostać obojętnym wobec takiej agresji i przemocy wobec kogokolwiek, zwłaszcza istot pozornie słabszych, w tym oprócz dzieci – oczywiście kobiet. Będę gorąco wspierać tego typu przedsięwzięcia, ponieważ najważniejsze jest to, żeby osoba ulegająca takiej presji wiedziała, że nie jest sama i że wokół niej są poszczególne osoby oraz instytucje które mogą jej –  ofierze , w takim bezpodstawnym działaniu udzielić pomocy.

 

Fundacja Centrum Praw Kobiet udziela pomocy ofiarom przemocy poprzez interwencyjną linię telefoniczą, dostępną całą dobę.

Numer telefonu i adres strony Fundacji, na której znajduje się wiele użytecznych informacji, znajdują się na wszystkich materiałach reklamowych.

Apelujemy rówież o finansowe wsparcie działań Fundacji, która z niezwykłym zaangażowaniem, każdego dnia służy pomocą i wsparciem poszkodowanym kobietom.

 

Organizatorzy akcji:

Fundacja Centrum Praw Kobiet we współpracy z Agencją Reklamową Radna.

 

Szczególne podziękowania dla Grażyny Wolszczak, Tamary Arciuch, Joanny Koroniewskiej.

Newsletter

Chcę otrzymywać wiadomości dotyczące aktywności w poszczególnych programach Centrum Praw Kobiet

Materiały promocyjne

Ministerstwo Sprawiedliwości
Miasto Stołeczne Warszawa
Fundacja Kronenberga
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Ambasada USA w Warszawie
Daphne Programme
Bank BPH
Miasto Żyrardów
Miasto Gdańsk
Miasto Wrocław
Miasto Świdnica
Urząd Miasta Łódź
Europejski Fundusz Spójności
Norway Grants
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej