Fundacja Centrum Praw Kobiet

Przejdź do strony głównej serwisu

Reklama

petycja2

Gdzie szukać pomocy

22 621 35 37

TELEFON ZAUFANIA

600 070 717

TELEFON INTERWENCYJNY

 

Wybierz serwis

Wybierz serwis

Wyszukiwarka

Reklama

petycja2

Nasza biblioteka

Jesteś tutaj:

Treść strony

„Centrum Piękna - Majętna” Nowy projekt Centrum Praw Kobiet

 

„Mam za sobą przepłakanych 30 lat życia. Dzieci nie znają mojego uśmiechu. Mam zniszczone życie i zdrowie. Marzę, aby pozbierać się z tych zgliszczy, żeby moja godność już nigdy nie była deptana, żeby córka uwierzyła wreszcie, że jest wartościowà osobą i zaczęła cieszyć się życiem. W tej chwili mam 54 lata. Mimo że daleko od męża, wciąż żyję w silnym stresie. Jestem bardzo zmęczona.”

 

Tak opowiada o swoim życiu jedna kobiet, która przyszła do nas po pomoc. Jej słowa, tak dramatyczne i osobiste, brzmią jak wyznanie setek tysięcy kobiet, które przez długie lata żyją i cierpią w rodzinach, w których rządzi przemoc. Centrum Praw Kobiet istnieje po to, żeby im pomóc, żeby wyzwolić je z krzywdzących związków i uratować im życie.  

Kobiety, które szukają u nas pomocy, mogą liczyć na fachowe porady prawniczek, psycholożek i pracownic socjalnych. Świadczymy je rutynowo od 20 lat. To jednak nie wszystko. Każdego roku Centrum Praw Kobiet podejmuje nowe inicjatywy: kampanie, szkolenia, działania teatralne i wiele innych, które poszerzają i wzbogacają naszą ofertę wsparcia dla kobiet. W tym roku  jest to projekt pod nazwą „Centrum Piękna i Majętna”, którego celem jest zapewnienie wszechstronnej pomocy kobietom doświadczającym przemocy w rodzinie i dyskryminacji ze względu na płeć.

Nazwa projektu jest nieco żartobliwa, ale kryje się za nią poważny i nowatorski program pomocy. Słowo „piękna” w  nazwie projektu odnosi się do adresu siedziby Fundacji, gdzie pomoc będzie świadczona; „majętna” zaś oznacza, że ważnym punktem programu działań będzie pomoc dla ofiar przemocy ekonomicznej oraz dla kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej z innych powodów.

Ogólnym celem projektu  jest stworzenie oferty kompleksowej pomocy i jednocześnie miejsca, w którym kobiety będą mogły odzyskać siłę wewnętrzną poprzez udział w konsultacjach  indywidualnych i warsztatach psychologicznych wzmacniających ich psychikę, uczących asertywności, autoprezentacji i postępowania na rynku pracy, ale także zarządzania i planowania finansowego.  „Centrum Piękna - Majętna”  to również przestrzeń do działalności samopomocowej, miejsce samokształcenia i spotkań uczestniczek tzw. Banku Czasu i Umiejętności.

Działania realizowane w ramach projektu skierowane są do kobiet doznających dyskryminacji lub przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej lub ekonomicznej niezależnie od ich wieku, wykształcenia, pozycji społecznej i dochodów, narodowości i kraju pochodzenia. Z pomocy mogą także skorzystać kobiety, które doznały przemocy w przeszłości i nie odzyskały w pełni równowagi psychicznej oraz z rodzin, które są narażone na przemoc i inne skutki nadużywania alkoholu. Planowane są także działania skierowane do dzieci - kobiet doznających przemocy domowej, które  często mają zaburzenia psychiczne i bywają ofiarami wykorzystywania seksualnego lub przemocy. W rodzinach, w których panuje przemoc, dzieci często widzą lub słyszą płacz swojej matki, jej jęki i wyzwiska. Widzą też skutki przemocy: zdemolowane mieszkanie, siniaki, potargane ubrania, rozbite okulary, policjantów w domu. To wszystko stanowi dla nich silny uraz psychiczny. Dzieci te żyją w ciągłym strachu i obawie o matkę, czują atmosferę napięcia w domu. Ponadto w sytuacji przemocy w rodzinie często pojawiają się problemy wychowawcze, gdyż matki nie są w stanie prawidłowo zająć się dziećmi w sytuacji zagrożenia.

Kobiety, które zgłoszą się do Centrum Piękna – Majętna mogą liczyć na:  pomoc prawną, psychologiczną, doradztwo socjalne i zawodowe, brać udział w warsztatach finansowych, wychowawczych i włączyć się w tworzenie kobiecego BANKU CZASU i UMIEJĘTNOŚCI. 

Nie czekaj! Przyjdź  do nas! Wspólnie z łatwiej przerwiesz „Spektakl Przemocy” i odzyskasz wiarę w lepsze i godne życie. !! Jesteśmy po to aby Ci pomóc, a dzięki wsparciu finansowemu  ze środków Funduszu Małych Grantów w Programie PL14 "Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy ze względu na  płeć", którego operatorem jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, nasza pomoc może być kompleksowa i dostosowana do Twoich potrzeb.  

 

Sonda internetowa

Czy zdarzyło Ci się być ofiarą przemocy fizycznej (np. bicie, popychanie, szarpanie) ze strony męża/partnera?
oddane głosy: 4203

Newsletter

Chcę otrzymywać wiadomości dotyczące aktywności w poszczególnych programach Centrum Praw Kobiet

Materiały promocyjne

Ministerstwo Sprawiedliwości
Miasto Stołeczne Warszawa
Fundacja Kronenberga
Kapitał Ludzki - Narodowa Strategia Spójności
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Ambasada USA w Warszawie
Daphne Programme
Bank BPH
Miasto Żyrardów
Miasto Gdańsk
Miasto Wrocław
Miasto Świdnica
Urząd Miasta Łódź
Europejski Fundusz Spójności
Norway Grants
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej